Nenechajte ničiť vaše spotrebiče príliš tvrdou vodou


Automatické práčky – videli ste niekedy rozobranú práčku, ktorá bola zasiahnutá dlhodobým pôsobením tvrdej vody? Keby sa pralo v práčke pri teplote vody do 15 stupňov Celzia a voda sa tým pádom vo vnútri práčky nemusela ohrievať, tvrdá voda by spôsobila len minimálne škody. Lenže v práčke je vykurovacie teleso, ktoré vodu zahreje napríklad až na 90 stupňov Celzia, a pri tejto teplote sú vápenité ióny veľmi ochotné na usadzovanie na rôznych povrchoch. Tvrdá voda dokáže práčku úplne vyradiť z činnosti aj po niekoľkých rokoch, takže vám „odíde“ napríklad už pol roka po záručnej lehote, a budete zbytočne platiť za opravu alebo za novú práčku.

pitná voda

Elektrické bojlery – elektrický bojler je na tom veľmi podobne, možno ešte horšie, pretože sa v ňom ohrieva voda prakticky nonstop. V minulosti sa skutočne stalo, že po zakúpení domu jeho nový majiteľ vysypal zo starého bojlera po jeho technickej poruche až desať kíl vodného kameňa. Kameň sa v bojleri tak dlho kumuloval, až svojim tlakom poškodil vykurovacie teleso. Oprava bojlera sa nevyplatila, takže musel byť bojler zakúpený nový.

kvapka vody

Rýchlovarné kanvice a kávovary – rýchlovarná kanvica sa síce kameňom nepoškodí, ale jeho odlúpané pláty sa môžu objaviť v pripravených nápojoch, a to nie je práve vaša dobrá vizitka. Kávovary už tvrdá voda poškodiť môže, navyše sú to zariadenia pomerne drahé, a tak vás zas zbytočne príde tvrdá voda draho.

Toaleta – veľmi tvrdá voda sa tiež usadzuje v splachovacej nádržke vašej toalety, a to potom časom môže spôsobiť usadeninu na gumovom tesnení a voda zo splachovadla potom preteká a nedá sa zastaviť. Budete sa potom zbytočne zdržiavať dôkladným čistením nádržky, alebo na to zavoláte inštalatérov a zas budete vydávať z rodinného rozpočtu ďalšie vyslovene zbytočné peniaze. Neutrácajte tam, kde nemusíte, a kúpte si zmäkčovač vody do domu, ktorý pokryje problémy s tvrdou vodou vo všetkých spotrebičoch a zariadeniach v domácnosti.